Translate

niedziela, 9 marca 2014

Dlaczego biali ludzie myślą, że inne rasy chcą się do nich upodobnić?

Pewnie nie pierwszy raz zdarzyło wam się trafiać na zapewnienia, że Azjatki się w cale nie europenizują, nie chcą wyglądać jak kobiety rasy białej i w ogóle biali ludzie mają swego rodzaju kompleks, że jeżeli widzą kogoś z innej rasy robiącego coś co mogłoby wskazywać, że chce przejąć "typowe" cechy wyglądu Europejczyków oraz białej części mieszkańców Ameryki od razu zaczynają się pytania dlaczego nie akceptują siebie.


Co ciekawe zaskoczyło mnie bardzo to, że o ową europenizację podejrzewa się także ludność o ciemnej karnacji (rasę czarną). Kompletnie nie mogłam zrozumieć dlaczego. W końcu cokolwiek by nie zrobili i tak wyglądają od nas inaczej. Przy dobrych wiatrach kto mógłby pomylić dziewczynę uzależnioną od solarium z kobietą, która swoją skórę ma brązową, bladą, ale jednak wciąż widać przynależność do razy czarnej.


Moim zdaniem większe szamse aby się "upodobnić" do "białego człowieka" mają Azjatki. W końcu cera tak jasna, że aż trupio blada, jasne powiększane oczy, rozjaśniane włosy oraz ubrania, które wizualnie kojarzą się z europą.


W tej notatce nie chcę nikomu udowadniać "o patrzcie, jesteśmy biali i koniecznie cały świat chce się do nas upodobnić" ABSOLUTNIE

Chcę tylko wyjaśnić powody dla których my INSTYNKTOWNIE I BEZ JAKIEGOKOLWIEK ZASTANOWIENIA reagujemy tak a nie inaczej i mamy takie a nie inne skojarzenia.


1. DZIECIŃSTWO

Kto z was miał blond włoski, kiedy był mały? Z chyba 70% dzieci w wieku przedszkolnym ma włosy jasne od odcieni blondu do jasnego brązu. Wyjątkiem są dzieci mające naturalnie ciemne włosy już od najmłodszych lat.
Nie zastanawiało was nigdy dlaczego kobiety bardzo często marzą o tym aby przefarbować się na blond? Wraz z wiekiem włosy większości Europejczyków (rasy białej oczywiście) ciemnieją i przybierają odcienie brązów jasnych lub ciemnych. Instynktownie myślimy, że jeżeli będziemy mieli z powrotem blond włosy będziemy wyglądać młodziej bo w końcu  ostatnio kiedy mieliśmy tak jasne włosy mieliśmy od 5 do 7 lat.

Wyjątkami są nienaturalne platynowe odcienie. Kiedy idziemy do salonu fryzjerskiego i chcemy poczuć się młodziej rozjaśniamy włosy. Kiedy natomiast azjatka rozjaśnia swoje włosy od razu powstaje u nas pewna nieprawidłowość. Prawdziwi Europejczycy = jasne włosy, prawdziwi Azjaci  = czarne włosy. Azjata + blond włosy = chcę być Europejczykiem. To się tak kojarzy! Po prostu! To nie tak, że uważamy siebie za alfę i omegę po prostu coś co kojarzy się nam z naszym dzieciństwem i wspomnieniami są czymś dziwnym na osobach z innej rasy. Od razu nasz mózg widzi fenomem i coś do czego się przyzwyczaił na kimś zupełnie nowym.


2.  CHĘĆ PODKREŚLENIA SIEBIE POD WZGLĘDEM SPOŁECZEŃSTWA.
Nie wiem czy zauważyliście, ale kiedy słyszymy hasło "typowa polka" od razu wzrokiem szukamy błękitnookiej blondynki ponieważ to się nam kojarzy z rdzennością i nijaką "czystością". Czy szatynki, rude i brunetki nie są tak samo polskie jak te dziewczyny?


 Z punktu widzenia czasu nie do końca. nieraz już słyszałam hipotezy, że ziemie, które zamieszkujemy były zamieszkane przez ludność słowiańską i miały jej słynne cechy (blada ale o ciepłym brzoskwiniowym tonie cera, włosy w kolorze średniego blondu, błękitne oczy oraz kształtna figura). Jednak na wskutek mieszania się ze sobą różnych plemion i ludów (np. w czasie II wojny światowej kiedy Polska była schronieniem dla ludności żydowskiej, oraz migracje ludności z południowych plemion) zaczęły rodzić się dzieci o zielonych oczach (naturalnie ten barwnik nie występuje tylko jest mieszanką niebieskiego i brązowego), rudych, brązowych i czarnych włosach. Czy jest w nas zatem zakodowane, że jeżeli ktoś z nas założy niebieskie soczewki, zafarbuje włosy na średni blond oraz oraz będzie mieć podobny odcień cery to stanie się bardziej"europejski"?


3. HISTORYCZNE MODELE PIĘKNA

Łapka do góry kto słyszał, że w średniowieczu uważano białą cerę za piękną. Ja w każdym bądź razie słyszałam to wielokrotnie. Była to oznaka szlachetności, braku ciężkiej pracy na polu oraz niepotrzebnego ruchu. Nie tak znowu dawno została dorobiona hipoteza, że to właśnie przez białą skórę szlachta miała więcej problemów ze zdrowiem niż inne warstwy społeczne. Przeoczono jednak wiele innych aspektów jak niechęć do wykonywania najprostszych prac (czytaj ruchu) , brakiem higieny ( słynne powiedzenie "się myje a nie wietrzy"), który to często maskowano perfumami oraz wiele innych czynników. Pominięto jednak fakt, że chłopi też szybko umierali a byli opaleni!Tak czy siak bladość kojarzy się nam ze "skradzionym modelem piękna" bo "biały człowiek może być blady, ale żeby azjata albo osoba rasy czarnej? Przecież to ewidentna próba stania się takimi jak my!" - tak to jest w nas automatycznie zakodowane i tak się po prostu kojarzy. Kiedy przyjrzymy się głębiej historii danych ras zauważymy, że najzwyczajniej w świecie blada skóra była modelem uniwersalnym do którego rasa biała miała skróconą drogę i miała takiego farta, że akurat podobne kanony obowiązywały gdzieś indziej na świecie i w swojej zadumie wierzyliśmy, że jesteśmy widziani jako najpiękniejsi oraz, że każdy chce wyglądać jak my. Jednak prawda była KOMPTELNIE INNA.

4. EGZOTYKA.
Pamiętam kiedy w Polsce widziałam ludzi rasy czarnej. Było to niezapomniane przeżycie bo w końcu obcokrajowcy nawet nie stanowią u nas jednego procenta ludności. Moja reakcja jak i innych dzieci (to było kiedy byłam mała) była taka sama oczy wgapione w owego człowieka jak w obrazek z ciekawością odprowadzając go / ją do punktu, w którym już nie będzie widoczny/a.


Od 1994 do 2014 roku widziałam jedynie 5 razy osobę rasy czarnej, 7 lub 8 razy azjatę/ azjatkę. O wiele częściej natomiast widuję Niemców i Anglików  oraz kilka razy w roku męża mojej cioci, który  jest obcokrajowcem oraz ich synka. Tak czy siak musicie mieszkać w dużym mieście lub mieć zwyczajnego farta aby zobaczyć w tym kraju osobę zza granicy. Powszechnie wiadomo, że dużo polek woli obcokrajowca niż polaka przez co nieraz tak agresywne jest tutaj nastawienie  do tego typu ludzi przez co nasz kraj jest widziany jako mało tolerancyjny.

Nie mniej jednak egzotyczna uroda jest tutaj bardzo ceniona (głównie jeżeli cudzoziemiec jest mężczyzną). Co ciekawe podobną sytuację zauważyły moje koleżanki podróżując do krajów arabskich gdzie jedynie za posiadanie jasnych włosów i oczu wielokrotnie zdarzyło im się słyszeć propozycje zamążpójścia. To chyba naturalne, że wzajemnie się przyciągamy.

Jednak upodobania egzotycznej urody mają też swoich zwolenników, którzy uważają, że "każdy wygląda lepiej opalony" albo, że zazdroszczą afroamerykankom bujnych loków więc same sobie kręcą ( ja mam włosy kręcone z natury więc idąc ulicą dostaję wiele komplementów, ale wiem, że gdybym, pojechała gdzieś indziej nie byłyby niczym niezwykłym), dużo komplementów też dostają osoby posiadające duże ciemne oczy. Słowianie mają zwykle niezbyt wielkie oczy o jasnej barwie.  Są rzeczy które się ceni i bierze jako "powód bycia pięknym" u każdej nacji są one inne.


4. MEDIA
Media to ciągły apetizer i okno na świat wielu osób. Ważne jest aby mieć dystans do każdej informacji podawanej w telewizji  i  internecie. Nie jest to jednak takie proste jeżeli do niedawna aktorami i aktorkami byli ludzie pochodzenia białego; piosenkarze i piosenkarki tak samo. Skoro pokazują ludzi białych jako pięknych to znaczy, że trzeba się pod jakimś względem upodobnić do tych postaci aby samemu sobie udowodnić "hej jestem piękna" lub "hej jestem przystojny"? Już kompletną zagadką było to, że 90% anime przedstawia postaci z dużymi kolorowymi oczami, kolorowymi włosami i jasnej skórze.


Dla człowieka odgrodzonego od innych ras  to jest dziwne, że w kółko Ameryka pokazuje osoby rasy białej a po przyjeździe okazuje się zupełnie inny świat niż ten kreowany w mediach. Z kolei chyba każdego otaku kiedyś dręczyło pytanie "dlaczego w anime wszyscy są biali?" w końcu Azjaci wyglądają inaczej, nie? Dlaczego więc emitowane są seriale które pokazują wygląd "typowego" Europejczyka? Jedyne logiczne uzasadnienie dla człowieka niemającego styczności z innymi rasy to wytłumaczenie, że "oni chcą wyglądać tak jak my". Całe szczęście świat mediów zauważył  jaki obraz kreuje i stara się dodawać więcej różnorodnych postaci.


To były powody, które mimowolnie, bez żadnej kontroli kojarzyły się rasie białej z "upodobnianiem" do siebie. Prawdą jednak jest to, że każdy kraj uważa jakieś cechy za egzotyczne, piękne lub po prostu okazję aby coś w sobie zmienić. Oczywiście mam nadzieję, że nikt nie wziął tej notatki jako usprawiedliwienie albo jakichkolwiek zarzutów.  Inspiracją do tego były liczne notatki o tym jak to Azjatki i amerykanki rasy czarnej w żadnym wypadku się nie europenizują.

4 komentarze:

 1. poniekad się zgadzam chodź ja osobiscie zawsze chciałam wyglądać jak azjatka :D
  wspaniały blog pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kolorowi zazdroszczą białym wyrazistych rysów twarzy, które nadają ludzki wygląd.
  Najlepszym dowodem jest chirurgia plastyczna, gdzie wszystkie wady twarzy poprawia się na wzór europejski a nie azjatycki czy afrykanski. Czy jakiś biały chciałby mieć fałdy i nakątki mongolskie, płaski, szeroki nos? Ów cechy odbierają ludzki wygląd twarzy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "kolorowi" to bardzo niemiłe i rasistowskie określenie. Radzę zachować kulturę wypowiedzi i obeznać się z tematem. To po pierwsze. Drugie - jak to " Czy jakiś biały chciałby mieć fałdy i nakątki mongolskie, płaski, szeroki nos? Ów cechy odbierają ludzki wygląd twarzy." a wyobraź sobie, że na zachodzie istnieje wiele operacji aby nos był bardzie płaski, wiele europejek maluje się tak aby jednak te wizualne fałdki uzyskać. W dodatku teraz bardzo dużo europejek chce mieć jednak bardziej płaską twarz. Dowedem na to są między innymi reklamy, gdzie zagięcia dookoła ust i oczu od uśmiechania nie są widoczne. Uzyskuje się to ostrym sztucznym światłem i uważa się to za piękne. Nie zgodzę się, że odbierają ludzki wygląd twarzy - dla mnie to właśnie to wygląda pięknie i bardziej ludzko.

   Usuń
  2. Pewne cechy są uniwersalne. Zapoznaj się najpierw z wzorcami urody z Azji, które były kiedyś i nadal są, a potem komentuj. Czy to, że Europejki chcą mieć krągłe pupy czy duże piersi to znaczy, że chcą się upodobnić do latynosek? Widać, że leczysz kompleksy.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...