Translate

piątek, 10 października 2014

Dlaczego niektórzy są naturalnie chudzi a inni muszą nad tym pracować?

Jako, że na wykładach dowiaduję się różnych ciekawych rzeczy postanowiłam podzielić się z wami dlaczego jedni mogą przytyć nawet i 10 kilo i ciągle dla innych wyglądać jak skóra i kości a niektórym wystarczy brak surowej dyscypliny w diecie aby znacznie przybać tłuszczyku.


Widzicie, zanim się urodzimy nasze ciało formują 3 listki zarodkowe. Zawsze jeden z nich jest bardziej rozwinięty niż pozostałe dwa a który to będzie jest już skłonnością genetyczną.

Nie będę robić tutaj długiego wstępu odnośnie tego skąd, jak i co się dzieje potem. Nie wszyscy jesteśmy związani z  biologią i ludzką anatomią ( większości z was nie jest ona do szczęścia potrzebna) więc przejdę do rzeczy.


To jak wyglądamy zależy przede wszystkim od budowy naszego szkieletu. Wyróżnianych jest kilka podstawowych typów

Ektomorfik ( Ectomorph)  - Posiada długie kończyny, jest delikatnie zbudowany, najczęściej jest wyższy niż jego rówieśnicy, chociaż to nie jest regułą,  ramiona i biodra są wąskie, słabo umięśniony typ.

Jeżeli oglądacie programy w stylu Top Model itp. to modelkami są najczęściej ektomorficzki.
Co ciekawe - ten typ może być koło nadwagi a i tak być uważanym przez wszystkich za skórę i kości. Na zdjęciach i filmach wygląda szczuplej niż na żywo dlatego jest tak bardzo lubiany przez media.

Typ ten jest słaby w sportach siłowych, mało wytrzymały i podatny na choroby. Pocieszające jest jednak, że jeżeli chodzi o odchudzanie ektomorficy nie potrzebują wielkich starań. Niewielka ilość ruchu oraz domowe jedzenie wystarczą by uzyskać smukłą sylwetkę.

Często pojawia się hasło "wystarczy trochę przytyć i już będziesz mieć duże piersi i krągłe biodra" - w tym wypadku to nie prawda. Nawet mając nadwagę ektomorficy nie uzyskają dużych piersi, szczupłej talii i krągłych bioder. To po prostu u nich tak nie działa.


Mezomorfik ( Mesophorh) - jest to idealna męska figura, kobiety, które posiadają mezomorficzną budowę ciała nie wyglądają tak dobrze (ten typ budowy mam ja). Ciało ma bardzo rozwinięte mięśnie ;sporty wytrzymałościowe nie są wielkim problemem. Poza bardziej rozwiniętymi mięśniami posiadają także mocniejsze kości dzięki czemu naprawdę trudno im złamać rękę lub nogę. Średni wzrost, u kobiet mało kształtna budowa ciała - znikome wcęcie w talii, niezbyt duży biust, ramiona i biodra tych samych wymiarów. Cechą charakterystyczną jest to, że szybko wyrabiają się mięśnie na łydkach i rękach - spalenia tłuszczu nie wymaga wielkiego wysiłku i rygorystycznej diety. Są to zwykle osoby, które uważają, że każda dieta jest bezcelowa a najlepszą walką o smukłą sylwetkę jest ruch i ćwiczenia.

Kolejną sprzyjającą cechą są długie ręce i nogi ( nie tak długie jak u ektomorfika) które sprawiają iluzję smukłej sylwetki. Jeżeli tyją to najpierw widać to na brzuchu. To, że macie mezomorficzną budowę ciała nie oznacza, że nie możecie wyglądać kobieco - po prostu nie możecie przesadzać z ćwiczeniami.


Endomorfik (Endomorph) - charakterystyczny jest niski wzrost i krótkie kończyny, słabo rozwinięte mięśnie za to najmocniej rozwinięta tkanka tłuszczowa. Spore skłonności do otyłości. Bardzo ładnie wyglądają kiedy są w normalnej dla swojego wzrostu wadze. Mężczyźni najczęściej mają skłonność do piwnego brzuszka i formy kuli, kobiety zaś cechują się bardzo ładnymi kształtnymi biodrami, dużymi piersiami, wyraźnym wcięciem w talii ( tz. idealna kobieca figura).Po porodzie endomorficy muszą stawiać na bardzo rygorystyczną dietę i dużo ruchu fizycznego gdyż mają bardzo dużą skłonność do gromadzenia tłuszczu. Na tych osobach najczęściej "widać każdy kilogram"


To tylko główne typy, każdy z nas będzie mieć więcej lub mniej cech typowych. Podobno istnieje aż 12 typów sylwetek kobiecych! Znajomość budowy naszego szkieletu pozwoli nam na określenie odpowiedniej diety, obliczenia jak dużo wysiłku należy włożyć aby wyglądać szczupło i granicy na jaką możemy sobie pozwolić z wagą.

Mam nadzieję, że wpis okazała się w miarę pomocny. Dużo kobiet szuka typu figury, którym jest i odpowiedniego sposobu ubierania się, ale żadko kiedy mówi się o źródłach tej różnorodności ( tak samo jak w przypadku zachowania młodej cery - dowiedzieliśmy się tego dopiero od azjatów).

To są najbardziej podstawowe typy, które dominują w każdym z nas i ujawniają się po wejściu w dorosłe życie. Jeżeli jesteście za młodzi aby określić co najlepiej was opisuje popatrzcie na swoich rodziców (córki niech popatrzą na matki a synowie na ojców) najprawdopodobniej będziecie mieć bardzo podobną figurę w ich wieku. Jednak nie wszystko jest kwestią genów!!!

Podobnie jak osoby z suchą skórą mogą uniknąć szybkiego powstawania zmarszczek przez odpowiednią pielęgnację tak samo endomorficy mogą wyglądać szczupło i zgrabnie nawet po kilku porodach jeżeli tylko będą mieli wystarczojąco dużo determinacji aby wyrobić sobie nowe nawyki.

Dzięki pracy nad sobą nic nie jest niemożliwe!

2 komentarze:

  1. A może jednak rozwinęłabyś co sie dzieje potem? :D Przed w skrócie znam. ;)
    -Alessa

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...