Translate

niedziela, 26 kwietnia 2015

Na czym polega różnica w mentalności ludzi oraz o typach inteligencji

Kto z was słyszał o słynnych testach na IQ? Chyba każdy, prawda? Może ktoś słyszał, że istnieją różne typy inteligencji, ale nigdy nie wiedział jakie. Podczas gdy ludzie pochądzący z krajów zachodnich kładą nacist na współczynnik IQ inne nacje mają kompletnie inny światopogląd.


Czy słyszeliście może o EQ? Testy te badają emocjonalny wiek lub określają wysokość wyników w skali niski, przeciętny i ponadprzeciętny. Niestety na próżno ich szukach na polskich stronach internetowych. Coś takiego jest mało znane i traktowane z przymóżeniem oka. Głównym celem jest badanie dopasowanie się do danej sytuacji życiowej, zdobywanie przyjaciół oraz umiejętność wykorzystywania emocji innych do osiągnięcia własnych celów.


Może EQ jest o wiele bardziej rozpoznawalne niż SQ. Ten rodzaj inteligencji jest prawie, że w Europie nie znany. Bada on zdolności rozumienia głębszego sensu w życiu, wartości duchowe i religijne, filozofowanie i wyciąganie wniosków w sferze ponad materialnej. Nie mylcie SQ z żadnymi testami na seksualność - to kompletnie różne sprawy a niestety wpisując w goole "SQ" bardzo łatwo na to natrafić.


Główną różnicą w mentalności Europejczyków jest skupienie się tylko i wyłącznie na IQ. Widać to zwłaszcza w Polsce. Ktoś, kto nie posiada zdolności logicznego myślenia i kombinowania będzie bardzo szybko wsadzony do kategorii "debil".


W krajach bliskiego wschodu większe znaczenie ma kontakt z ludźmi, rodziną i przyjaciółmi. Wyznacznikiem tego jak "bardzo sobie poradzisz w życiu" jest zdolność do szybkiego odczytywania emocji innych i umiejętność dopasowania się do danej sytuacji. Dlatego właśnie Europejczycy będą narzekać na "nachalność" Arabów a oni z kolei na "nieczułość białych".


Jeżeli zaś chodzi o sprawy duchowe możemy udać się w inne miejsce. Łączenie świata materialnego z duchowym, kontemplowanie nad sensem egzystencji oraz wynalezienie licznych technik zbliżenia się w głębszą strefę natury spirityzmu widać w NIEKTÓRYCH obszarach Azji. Dlatego właśnie to co wydaje się straszne i niezrozumiałe dla Europejczyków jak rozmowa o śmierci, duchach i sensie życie pozagrobowego dla pewnych osób praktykujących z krajów azjatyckich jest kompletnie naturalne.


Co ciekawe pojawia się pewna tendencja. Jeżeli jakiś współczynnik inteligencji jest mocno ponad przeciętną pojawia się znaczny ubytek w innym rodzaju inteligencji. Dlatego właśnie osoby posiadające bardzo wysoki współczynnik IQ mają zaburzony EQ albo SQ i odwrotnie.

To zjawisko, które możemy powszechnie zaobserwować. Dużo osób posiadających wysoką inteligencję emocjonalną ma w nosie sprawy natury duchowej lub dotyczące inteligencji. Dla nich liczy się przyjaźń, miłość, spędzanie czasu w wesołym towarzystwie.

Osoby o ponadprzeciętnej inteligencji bardzo czesto mają problemy z odczytywaniem emocji z twarzy rozmówcy, nie potrafią dopasować się do danej sytuacji i nie są zbytnio popularne. Chociaż nie wszystko jest regułą - bywa i tak, że ktoś ma wysoki wskaźnik IQ i EQ ale bardzo niski SQ.


Natomiast może się okazać, że żaden typ nie dominuje i wszystkie są na poziomie równym  - wtedy nie ma zbytnich deficytów ani też też nadmiaru.

U mnie występuje bardzo niski poziom EQ, który rekonpensuje ponadprzeciętny IQ i w normalnym poziomie SQ.


Moim zdaniem warto poznać różne typy inteligencji ponieważ można popatrzeć jak uzupełnić pewne braki lub podwyższyć to co mamy na wysokim poziomie. Inteligencja nie jest czymś niezmiennym i można nad nią pracować lub też spowodować spadek. Nie wszystko zależy od pakietu genetycznego - gdyby tak było mielibyście dokładnie takie same potrzeby intelektualne, emocjonalne i duchowe jak wasi rodzice a nawet u bliźniaków, którzy mają tak podobny materiał genetyczny jest zapisany inny pakiet potrzeb, które należy w jakiś sposób rozwijać.7 komentarzy:

 1. Poziom IQ w bardzo ładny i wyraźny sposób potrafi określić stopień upośledzenia dziecka, co pomaga lekarza w interpretacji wyników, które otrzymali np. od psychologa. Dlatego jest tak przydatny. Ale nie czarujmy się, IQ jest bardzo umowne, tak samo jak wszystkie testy na inteligencje nie są w 100% rzetelne.
  Np. W teście inteligencji Wechslera mamy zadanie, w którym dziecko ma powiedzieć, czego brakuje na obrazku i dostaje obrazek z telefonem... starym telefonem, z obrotową tarczą i kablem. I tego oto kabla właśnie brakuje. Skąd współczesne dziecko ma wiedzieć, że to o kabel chodzi? Nie dostaje punktu, a ten jeden punkt może zaważyć, czy dziecko znajdzie się w intelektualnej normie, czy w lekkim upośledzeniu. A łatka osoby upośledzonej pozostaje na całe życie.
  Dlatego do tematu inteligencji wszelakiej zawsze podchodzę z dystansem, zwłaszcza, że już za dwa lata (mam nadzieję) chcę pracować z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie.
  I jeszcze jedna myśl mi się nasunęła... często spotykam się z tym, że ktoś nazywa osobę, która np. robi coś bardzo głupiego, upośledzonym. Upośledzenie nie znaczy, że ktoś jest głupi. Dowód? Te wszystkie osoby, które wrzucają swoje kretyńskie wyczyny do internetu są w większości w intelektualnej normie.
  Ojej, ale się rozpisałam. Ale napisałaś taki ciekawy post i to jeszcze z mojej dziedziny, że nie mogłam się powstrzymać <3

  http://cute-world-by-iris.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I dobrze, że się rozpisałaś - to w końcu twoja dziedzina, prawda?

   Też uznaję, że testy mówią z przymróżeniem oka o faktycznym stanie badanej osoby. Dajmy na to testy na SQ gdzie przypuszcza się, że nie można być osobą głęboko wierzącą lub zapasjanowaną światem duchowym kiedy wierzy się w logikę i naukę. Wprawdzie są wprowadzone pewne kryteria np w testach IQ na wiek, pochodzenie etniczne i typ podobne ale dobry wynik może podać jedynie dobrze wyszkolony psycholog a nie jakiś durny test z internetu. Nie mniej jednak bardzo często ponadprzeciętność w jakimś typie inteligencji powoduje niższy stopień innego, który jest bardziej lub mniej zauważalny - to ocenia życie.

   Usuń
  2. Dokładnie tak jest z Wechslerem, mamy tam pytania z matematyki, znaczenie słów itp. Każdy jest dobry w czym innym, więc wynik z jednego może bardzo zaniżyć nasze IQ.
   Drugi absurdalny test, to test matryc Ravena, chodzi w nim o to, żeby dopasować brakującą część wzoru. Nie nadaje się dla tzw. "humanistów". Ten test jest w internecie, ale za wynik trzeba zapłacić około 30zł. Po za tym jest błędny, ponieważ mieszają w nim zadania z różnych wersji tego testu, więc i tak płaci się za zły wynik.

   Usuń
  3. Ostatnio sprawdzałam testy do Mensy - są organizowane co jakiś czas w większych miastach i oczywiście są PŁATNE.

   Usuń
  4. Ale przynajmniej rzetelne ^^"
   Mi do szczęścia nie jest potrzebna wiedza o mojej inteligencji, jakoś daję rade xdd Może żyję w błogiej nieświadomości? xd

   Usuń
 2. Miałam robione testy IQ w szkole ponad 136, czasami wychodzi mi 140 coś. Zależy od testu ;p.
  Aż zrobiłam z ciekawości test na EQ: 80 punktów, czyli mniej niż średnia... Jednakże takie testy są zawsze bardzo ogólne, lepiej jest chyba pójść do psychologa czy coś takiego. Tym bardziej, że te wszystkie testy to szufladkowanie siebie, a po co? Jesteśmy czymś więcej niż liczbami.
  Wspomniałaś coś o Arabach i nie jestem twojego zdania. Jak patrzę na typowego muzłumanina to widzę brak emocji, brak czegokolwiek. To jest moje wrażenie mieszkając w Niemczech, a może powinnam powiedzieć Turcji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Inletigencja i jej rodzaje to temat rzeka ja patrzę na te podziały bardziej pod kątem nadrobienia czegoś albo poszerzania zdolności wrodzonych.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...